1

نمایان، گام نخست ایجاد حافظه سازمانی

نمایان، گام نخست ایجاد حافظه سازمانی

 ۴۳۶ صفحه حجم نورانی نمایان، مستند تکاپوی آموزش و پرورش استان اصفهان در فاصله سال‌‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ شمسی خورشیدی…

 یکی از معضلاتی که امروزه در سازمان‌ها و پروژه‌های ایرانی کمتر مورد توجه قرار گرفته و متأسفانه می‌گیرد، موضوع مستند‌سازی است. مستندسازی در واقع به قصد ایجاد حافظه یک سازمان انجام می‌گیرد و معنای دقیق و اصولی آن جمع‌آوری، سازماندهی، پالایش و انتقال اطلاعات ارزشمند یک دوره کاری در یک سازمان است که خطر از دست رفتن و به جرگه فراموشی سپرده شدن در آن بسیار جدی است.

ثبت وقایع تاریخی و فرهنگی و زنده نگهداشتن خدمات گذشتگان و تجربه نگاری و نیاز مودن آزمون دیگران از مؤلفه‌هایی است که در پاسداشت حریم هویت فرهنگی و تمدنی یک کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از سال‌های نخستین تأسیس آموزش و پرورش منظم و سازمان یافته در اصفهان تاکنون بیش از یکصد سال می‌گذرد که در طول این دوره با تلاش و هنرمندی و مجاهدت و ایثار چهل و پنج نفر از چهره‌‌های شاخص و متمایز چه در سال‌‌های پیش و چه در سال‌‌های پس از انقلاب اسلامی به عنوان مدیر کل و همراهی و همداستانی هزاران فرهنگی وارسته، پلکان صعود به نقطه اوج  اعتلای تعلیم و تربیت، گام به گام پیموده شده و به قله تکامل نزدیکتر شده است.

به حمدالله آموزش و پرورش استان اصفهان در فاصله سال‌های درخشان ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ با ابتکار تأسیس و راه‌اندازی موزه آموزش و پرورش به عنوان اولین و منحصر به فرد‌ترین اقدام فرهنگی، کمک شایانی به حفظ هویت تعلیم و تربیت استان نمود اگر چه نمی‌توان زحمات خالصانه و ثمربخش مدیران ادوار گذشته و سال‌‌های بعد از ۱۳۸۴ را نادیده گرفت ولی به جرأت می‌توان اذعان داشت که هشت سال دوره خدمات جناب آقای سید رحیم مدنیان به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان که به لحاظ مدت زمان مدیریت، بالاترین سهم خدمات در طول یک قرن گذشته آموزش و پرورش را داراست، در واقع کیفی‌ترین، ماندگارترین، علمی‌ترین و متقن‌ترین تلاش‌هایی به وقوع پیوسته است که در طول حیات آموزش و پرورش کمتر نظیری برای آن می‌توان یافت.

کتاب نمایان، قامت بلند تجربه نماد واقعی تلاش خیل عظیم و همکاران محترم فرهنگی در جای جای استان پهناور اصفهان است که امروز به زیور طبع آراسته شده است…

 نمایان، فصل ماندگاری از تمام تجارب عینیت یافته‌ای است که از جان مایه می‌گرفت و انشالله در آینده نه چندان دور، مبنای سنجش کار و تلاش در گستره آموزش و پرورش خواهد بود…

 نمایان، دستمایه‌ای خواهد بود برای تفهیم این که تعلیم و تربیت یک رسالت همگانی است تا همه مؤظف باشند که از رهیافت به مبانی تاریخی آموزش و پرورش، شیوه‌های مناسب و راه حل‌های جدیدی برای نجات آموزش و پرورش به گل نشسته امروز را بیابند و به کار گیرند.

نمایان،حرکتی ارزشمند در جهت مستندسازی تجارب مدیریتی وتبدیل دانش ضمنی به دانش صریح وآشکار وقابل استفاده برای تمام مدیران آموزش وپرورش ادوار گذشته، حال وآینده است.

 تلاش و اهتمام جمعی از همکاران و دوستان مخلص در کار تدوین و جمع‌آوری گزارش فعالیت‌های شاخص آن دوران از منابع در دسترس از جمله مجموعه‌های کارنما و اسناد موزه آموزش و پرورش از دو سال پیش شروع شد تا امروز که شاهد به بار نشستن ثمره آن همه تلاش و مجاهدت بی‌نظیر هستیم.

تمام تلاش دست اندرکاران تهیه و تدوین این مجموعه نفیس بر آن بود که محتوای ارائه شده آن با منابع موجود تطبیق داده شود تا از ضریب اطمینان و اعتبار روایی بالایی برخوردار باشد.

درپایان بر خود لازم می‌دانم از سرور ارجمند جناب آقای مدنیان که همچون گذشته به خلق ابتکاری دیگر دست یازیدند، همچنین معاونان وقت اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، جناب آقایان آیت الله ایزدیان، غلامرضا جنتیان، محمد کردآبادی، سید علی ناظری، سید حسین نکویی، حسین نوابخش، علی وحید و سرکار خانم احمدی و تمام رؤسا و مدیران آموزش و پرورش استان اصفهان در آن سال‌ها به ویژه برادر بزرگوار جناب آقای شهرام صانعی برای همه همدلی‌ها و همراهی‌ها، صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم.

 

 

محمود حسن نژاد

مدیر انتشارات چشمه آفرینش اصفهان

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟