1

لوح افتخار در دستان کاوه

آیین افتتاحیه دوازدهمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار با قرائت قران توسط میلاد حبیبی، نویسنده و شاعر در تالار اندیشه حوزه هنری شروع شد.

بنابرین گزارش در ادامه این آیین، پس از پخش کلیپ سلام دوازدهمین جشنواره عمار و یا دعوت محمدرضا شهبازی مجری برنامه، مادر شهیدان خالقی پور برای سخنرانی روی سن حاضر شد و در ادامه این برنامه با حضور خانواده شهید امنیت شهید احمد حبیبی فر و هیئت داوران بخش فیلمنامه برگزیدگان این بخش تقدیر شدند.

برگزیدگان بخش فیلمنامه

در بخش «فیلمنامه»، هیئت داوران دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار لوح افتخار این بخش را به اثر «توتا» به نویسندگی آقای«محمد صبوحی» به دلیل «پرداختن به مشکلات سیستان بلوچستان در قالب داستان» و اثر «سه خواهر» به نویسندگی خانم «محبوبه معراجی پور» به دلیل «موضوعی بکر، نگاهی نو به مفهوم بلا زدگی در سرنوشت خانواده» و فانوس این بخش را نیز  به اثر «پروانه» به نویسندگی آقای «حسین جعفری» به دلیل «پرداختن به حماسه سوسنگرد و مسأله زن در انقلاب اسلامی» تقدیم کرد.

برگزیدگان بخش پویانمایی

در بخش مسابقه «پویانمایی»، داوران جشنواره متشکل از آقایان محمد سرشار، مصطفی حسن آبادی و فرهاد عظیما ضمن تقدیر از اثر «جهادگران آسمانی» به کارگردانی آقای «مجید محودی»  و اثر «چهارگوش» به کارگردانی«حامی رسولی»، لوح افتخار این بخش را به علت «شجاعت در پرداختن به موضوع علمی و تخیلی درباره ی آینده ایران» به اثر «کاوه و کشتی فضایی» به کارگردانی آقای «حسین حسن نژاد» اهدا کرد. فانوس این بخش نیز به اثر «پیش از بهشت» به کارگردانی آقای «احمد حیدریان» به علت «آفرینش اثری جهانی با نگاهی شاعرانه به مسئله فلسطین» تقدیم شد.

برگزیدگان بخش نماهنگ

در ادامه این آیین، در بخش مسابقه «نماهنگ»، داوران جشنواره متشکل از آقایان هادی آرزم، محمد مهدی سیار، مهدی نقویان و محمد حسین زاده، ضمن تقدیر از اثر «حس هشتم» به کارگردانی آقای «سجاد معارفی»  و با بازی درخشان بازیگر کودک خانم«النا حکیم زاده» لوح افتخار این بخش را به علت «ایجاز در بیان و روایت استعاری، انتخاب هوشمندانه موسیقی و دستیابی به تکنیک اجرای مطلوب» به اثر «ابراهیم درآتش» به کارگردانی آقای «آرش آقاجانی» و اثر «ایرانیوم» به کارگردانی آقای «سیدمهدی کرباسی» به علت «جسارت در انتخاب سوژه، نگاه جامع نگر و بیان هنرمندانه» به اهدا کرد.همچنین فانوس این بخش نیز به اثر «روز انتخاب» به کارگردانی آقای «رضا ثقفی» به علت «نقد سیاسی اجتماعی به زبان مخاطب نوجوان، تنوع در سبک ها و سازهای موسیقی و استفاده از طنز و فضای فانتزی در فرم اثر» تعلق گرفت.

در این بخش، جایزه ویژه دستاورد هنری نیز توسط هیئت داوران به دلیل خلق اشعار و ترانه های ارزشمند و جریان ساز در سال های اخیر به آقای قاسم صرافان اهدا شد. قاسم صرافان در این دوره جشنواره عمار نیز شعر دو اثر «انتخاب» و «ایرانیوم» را سروده بود

دانشمند اصفهانی صاحب نشان استقلال جشنواره عمار

در بخش دیگری از جشنواره به تقدیر از مهندس نوید نجات بخش، مدیرعامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت اصفهان و راوی کتاب «تندتر از عقربه ها حرکت کن» اختصاص داشت، با حضور خانواده مهدی فخری زاده فرزند دانشمند شهید محسن فخری زاده، نشان استقلال جشنواره عمار به مهندس نجات بخش اهدا شد.

نوید نجات‌بخش مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان بهیار صنعت سپاهان پس از دریافت نشان استقلال جشنواره عمار در سخنانی با بیان‌اینکه سال ۱۳۷۵ با معدل ۱۴/۵ از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌ام، گفت: چهارمین شرکت در سطح دنیا هستیم که محصولات دانش‌بنیان در حوزه خود تولید می‌کنیم.

وی با اشاره به تولید ۱۲۰ محصول دانش‌بنیان در شرکت بهیار صنعت سپاهان افزود: امروز با همکاری ۱۴۵ نفر از همکارانم در شرکت دانش بنیان با بیش از ۱۲۰ محصول مختلف خدمت‌رسانی می‌کنیم.

نجات بخش با طرح سوالی درخصوص اینکه چرا تولید در کشورمان با همه‌ی زحمت‌هایی که کشیده شده است هنوز راه نیفتاده است، اظهار داشت: نگاه دقیق به این موضوع می‌تواند راه‌گشا فعالیت‌های بعدی ما باشد.

«دستکش ننه‌عصمت» در دستان هنرمند دهه هفتادی انقلاب

در ادامه این آیین، پس از اجرای گروه سرود «ایرانیوم»،در بخش ویژه این آیین، با حضور خانواده شهید صاحب هنر و استاد مازیار بیژنی، جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» به میکائیل براتی، طراح و گرافیست دهه هفتادی تقدیم شد.

میکائیل براتی بعد از دریافت جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» در سخنانی گفت: من کلا خیلی استرسی نیستم. تا امروز ماجرای دستکش ننه عصمت را نمی دانستم ولی وقتی امروز آن را فهمیدم هل شدم.

براتی تصریح کرد: لازم است درباره کارهایم این توضیح را بدهم و آن این است که آنچه که شما با آن ارتباط برقرار کرده اید محتوای کار است و من فقط آن را کشیده ام. این محتوا حاصل زحمات کل گروه سه در چهار است که مدیریت آن به عهده ی آقای علی حیاتی است. در حقیقت این جایزه به دوستان اتاق فکر استودیو سه در چهار تعلق دارد که در واکنش نسبت به موضوعات مختلف به طور ضربتی وارد عمل می شوند و اگر آقای حیاتی نبودند من هم در اینجا نبودم.

پاسداشت مرحوم محمدسرور رجایی؛ راوی نهضت جهانی انقلاب

در بخش دیگری از آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره عمار، بعد از اجرای گروه سرود میثاق(افغانستانی های ساکن ایران)، آیین پاسداشت مرحوم محمدسرور رجایی با حضور علیمحمد مودب، نویسنده، شاعر و مدیر شهرستان ادب برگزار شد. مرحوم رجایی بیست سال آخر عمر با برکتش را صرف جمع آوری اطلاعات و خاطرات مربوط به شهدای ایرانی جهاد افغانستان و شهدای افغانستانی دفاع مقدس کرد

«از دشت لیلی تا جزیره مجنون» خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع  مقدس، «ماموریت خدا» هفت روایت از احمدرضا سعیدی شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان و کتاب «در آغوش قلبها» اشعار و خاطرات مردم افغانستان از امام خمینی آثار منتشرشده از مرحوم رجایی‌ است.  مرحوم رجایی عضو هیأت تحریریه مجله‌های سوره و راه نیز بود و ده‌ها مقاله یادداشت و گزارش درباره روابط فرهنگی ایران و افغانستان از او به یادگار مانده است.

در ادامه آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور هیئت داوران و والدین شهید مصطفی احمدی روشن، برگزیدگان بخش  برنامه تلویزیونی معرفی و تقدیر شدند.

برگزیدگان بخش برنامه تلویزیونی

در بخش مسابقه «برنامه تلویزیونی»، هیئت داوران جشنواره، آقایان سید محمدعلی(اقبال) واحدی، علی فروغی، یاسر قدسی و یاسر جلالی، در بخش برنامه تلویزیونی ترکیبی، لوح افتخار این بخش را به اثر «حبیب نخلستان» به تهیه کنندگی آقای«علی گلشاهی» به دلیل «نوآوری، سادگی، تناسب دکور و محتوا» و همچینن فانوس این بخش را به دلیل «محتوای غنی، محل تولید و فرم برخواسته از محتوا، حضور درست مردم و توجه به زیبایی های بصری فرهنگ اصیل اسلامی» به اثر «شب‌های پرستاره» به تهیه کنندگی «سید صدرا میرئی» اهدا کرد.

هیئت داوران در بخش کلیپ، آیتم و موشن گرافیک نیز لوح افتخار این بخش را به اثر «داستان صندوق ها» به کارگردانی آقای «آرش آقاجانی» به دلیل«خلاقیت و نوآوری در پرداخت موضوع تکرار شونده» و اثر «ورزش برای مردم» به کارگردانی آقای «سید سجاد قافله باشی» به دلیل«نگاه متفاوت به مقوله ورزش و قهرمان های واقعی، بیان ساده، روان و جذاب» و فانوس این بخش را هم به دلیل «محتوای پیش برنده، ریتم بالا و جذابیت هنری و فنی» به اثر «عاشق شوید» به کارگردانی مشترک آقایان «علی حسین و حنیف رحیمی» تقدیم کرد.

همچنین هیئت داوران جشنواره، در بخش گزارش خبری لوح افتخار این بخش را به اثر«مثبت کاذب» به کارگردانی خانم «زهره بیادی» به دلیل«سوژه جسورانه، پژوهش خوب، فراگیری، و روشنگری» و فانوس جشنواره را به دلیل«سوژه، روایت عالی و موجز و لحن درست» به اثر «ثروت‌های رهاشده» به کاگردانی خانم «مریم تکافی» اهدا کرد.

برگزیدگان بخش فیلم ما

در ادامه این قسمت، برگزیدگان بخش مسابقه «فیلم ما» معرفی و تقدیر شدند.

در بخش «فیلم ما»، هیئت داوران جشنواره متشکل از آقایان معین عارفی، محمدحسن یادگاری، محمد ساسان، امیر جلیل نژاد و رضا حاتمی وفا لوح افتخار این بخش را به دلیل «پژوهش و پیگیری خوب و استفاده از آرشیو مناسب، توسط گروهی نوجوان،با وجود سختی دسترسی به محیط نظامی» به اثر «نبرد البرز» به کارگردانی «محمد جواد توکلی » اهدا کرد. در این بخش، هیئت داوران جشنواره، اثری را شایسته دریافت فانوس ندانست.

محمدحسن یادگاری عضو هیئت داوران بخش «فیلم‌ما» پس از اهدای جوایز برگزیدگان این بخش در سخنانی گفت: «فیلم ما» مثل ضربه زدن به میز است. بچه‌های فیلم‌ساز در این بخش برای اولین بار دست به دوربین می‌شوند و قلم می‌زنند که قابل تقدیر است. وی افزود: به‌نظر هیئت داوران در بخش فیلم ما همه اثار دوستان قابل تقدیر بودند اما محدودیت برای ما وجود داشت. مهم حمایت از این دوستان بود که هر کدام‌شان توانستند یک استعداد خود را در عرصه فیلم‌سازی به ظهور برسانند.

پایان بخش آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار به پخش فیلم سینمایی «فرزند صبح» به کارگردانی بهروز افخمی اختصاص داشت.

گفتنی است از ۱۹دی الی ۲۳دی اکران‌های مرکزی دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در سینمافلسطین و به صورت مجازی در سایت عماریار Ammaryar.ir به نمایش درمی آیند.

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟