Main FORM

استاد بهمن رافعی بروجنی درگذشت

شاعر بلند آوازه و نامی ایران استاد بهمن رافعی دعوت حق را لبیک گفت.
شادروان استاد بهمن رافعی معلم، شاعر، نویسنده، مدرس و منتقد ادبی برجسته ایران درپی ابتلا به سکته مغزی، ظهر گاه روز بیست و دوم آذر ماه ۱۴۰۰ در بیمارستان غرضی اصفهان به دیار باقی شتافت.
پیکر پاک آن آسمانی مرد، صبح روز سه شنبه بیست و سوم آذر ۱۴۰۰ با حضور خانواده داغدار، شعرا، نویسندگان وجمعی از فرهیختگان عرصه شعر و ادب کشور و اصفهان، شاگردان و اعضای سابق انجمن ادبی جوان، تشییع و در قطعه نام آوران آرامستان باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد.
در این مراسم آیینی استاد ملک مسعودی خواننده نامی خطه استان چهارمحال و بختیاری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم بهمن رافعی به نقش و جایگاه تاثیر گذار وی در پرورش صدها شاعر و نویسنده نوجوان و جوان استان اشاره کرد و افزود: امروز یکی از معدود چهره های شعر و ادبیات کشور به آغوش خاک سپرده شد.
همچنین در ادامه این آیین تنی چند از شعرا از جمله عباس کیقبادی و استاد مرید محمدی در رثای استاد به قرائت اشعار خود پرداختند.
این گزارش حاکی است مرحوم بهمن رافعی در سال ۱۳۱۵ در شهرستان بروجن از توابع استان چهارمحال و بختیاری دیده به جهان گشود. از همان کودکی بارقه‌های علاقه‌مندی و انس با قلم در وجودش موج می زد، بر همین اساس رشته ادبی، انتخاب اول او برای تحصیلات دوره متوسطه است. سپس تحصیلات دانشگاهی خود را با رویکرد به همین رشته پشت سر گذاشت و سال‌ها در دبیرستانهای شهرستان بروجن و اصفهان به تدریس درس ادبیات پرداخت.
با نبوغ سرشاری که در وی سراغ می رفت، کماکان بعد از بازنشستگی فعالیتهای ادبی خود را در انجمن سینمای جوان با تدریس آموزش های تخصصی داستان نویسی شعر و فیلمنامه نویسی استمرار بخشید.
نقطه عطف تاثیرگذاری شگرف او در عرصه ادبیات به فعالیت‌های تخصصی وی در نهاد نوپای انجمن ادبی جوان با بیش از ۵ هزار نفر دانش‌آموز شاعر و نویسنده نوجوان و جوان در آموزش و پرورش استان اصفهان مربوط می شود.
در این جایگاه به عنوان معلمی مشفق و ادیبی فرزانه، وجد آفرین ذهن خلاق و پویایی شاعران و نویسندگان نوپای دانش آموز شد که با حضور در پای درس استاد سر از پا نمی شناختند.
ارائه صدها مقاله تخصصی در زمینه آموزش شعر و داستان و قطعه ادبی، حضور صمیمی در تمام محافل و کنگره های انجمن ادبی جوان، ارائه دهها ساعت آموزش تخصصی شعر وداستان ویدیویی برای اعضای انجمن ادبی جوان، مشارکت فعال در تاسیس شعبه های انجمن ادبی جوان شهرستان های استان اصفهان، همراهی و هم داستانی با کاروان های شعر و ادب دانش آموزان استان اصفهان در تمام اردوها و جشنواره های کشوری شعر و ادبیات و… تنها بخشی از خدمات ارزشمند و پربهای این استاد فرهیخته در این دوران است.
از این چهره برجسته شعر و ادبیات کشور، چندین مجموعه شعر و داستان تا کنون به دست چاپ و انتشار سپرده شده است.
اگر این ماهیان رنگی نبودند، بی عشق ما سنگ ما هیچ، سالهای ابری، روشنی در قفس ماندنی نیست، پا به پای شعر، خنده آب از اخم سنگ، جام های دریایی، یک دست بی صدا نیست و مجموعه اشعار گلزار و آریوبس و همچنین مجموعه های داستانی گلی جون و لیشمانیا و داستان انتظار از آن جمله اند…

Main FORM1


Main FORM2

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟